Látka

    Svěrací kazajky z pevného plátna patří mezi nejstarší a vlastně je to materiál, ze kterého byly a také stále jsou vyráběny pro svoje původní využití a tou je omezení pohybu pacienta. Toto omezení bylo, pokud nebudeme brát v úvahu osobní selhání personálu, konáno ve prospěch pacienta, aby neublížil svým obtížně ovladatelným chováním sobě a ani svému okolí. I když se jeden čas říkalo, že v našem zdravotnictví je použítí svěracích kazajek zakázáno, podle publikovaných materiálů na internetu se zdá, že jsou stále používány, dokonce existuje i nějaká metodika pro jejich použití. Proto asi není ani velkým překvapením, že existuje výrobce, který je stále vyrábí pro zdravotnictví. Jejich provedení je však již poněkud vzdálené původní podobě a tak poněkud ztrácejí, pro nás příznivce, svůj půvab. Zdají se být poněkud pohodlnější, bez zesilujících popruhů.
    Pro příznivce veselých her existuje celá řada výrobců "replik" starých svěracích kazajek. Ve  většině jsou zhotovene z pevné látky, na zádech opatřeny řemeny pro stažení na zádech, rukávy se staké spojují řemeny na zádech. Řemeny bývají většinou kožené, ale i látkové. Zajištění proti přetažení přes hlavu je výhradně dvojicí pásků. Docela zajímavé je použití speciálních stahavacích spon, které jako jedny z mála umožňují úplnou selfbondage. Zapínání na zádech bývá někdy zipem, v jiných případech na šněrování, vyjímečně je zapnutí ponecháno jen řemenech. Střih límce je buď podobný původnímu medicínskému, tedy bez límce a výstřih na hlavu hodně široký, aby nemohlo dojít ani k náhodnému škrcení. Anebo stejně často bývají opatřeny stojáčkovým límcem a vyztužené jedním popruhem. Pevně přišitou masku jsem na tomto typu kazajky zatím neviděl,jen jeden z výrobků má páskový postroj, který silně fixuje hlavu k ramenům.   
    Z použití v mediciálním prostředí vyplývá i barva základního materiálu a tou je bílá nebo světle béžová. Kožené popruhy ve většině případů zůstávají v přírodní barvě kůže. Docela zajímavým směrem je nahrazení původního pevného plátna (někdy i plachtoviny) lycrou nebo síťovinou. Existují i modely, které jsou kombinované s kůží. Potom jsou vždy v černé barvě. Zejména lycrové modely jsou i s integrovanou kuklou. Použití těchto materiálů umožňují výborné větrání a tepelnou pohodu.
    Z mého osobního pohledu mi nepřijdou látkové kazajky příliš zajímavé. Věřím, že se mohou příjemně nosit, ale nejsou pro mne dostatečným fetišem a to ani v reále ani na fotografiích. I když věřím, že bych nabídnuté svázání do látkové kazajky neodmítl. 

 

PS: Na veletrhu Boundcon 2009 se mi naskytla možnost vyzkoušení látkové kazajky - více na https://sveracikazajky.webnode.cz/kazajky-na-veletrhu-boundcon-2009/

Vaše komentáře: Látka

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Kontakt

Nebojte se nás kontaktovat. Budeme vděčni za jakoukoliv připomínku, poznámku nebo kritiku.
počítadlo.abz.cz